ГлавнаяКарта сайтаКонтакты
Булатные ножи, сабли, шкатулки, ювелирные изделия на заказ.
Главная :: Новости :: Видео о булате :: Отзывы :: Полезная информация :: Контакты
Категории

Фото
Статьи о булате
Products

Слово про козацьку шаблю (частина 2)

Продовження. Читати з початку ...

Отже, якою ж була козацька шабля? Чи створили українці свій тип шаблі?! Як часто трапляється у світовій історії між різними народами, запозичивши елементи культури одне в одного вони взаємозбагачувалися, доповнюючи її своїми національними особливостями. Так сталося і з нашою шаблею. Зразки козацьких шабель, викуваних чи то на безмежних просторах Великого Лугу, чи то в ремісничих зброярських цехах українських міст майстрами — шабельниками (мечниками), не були точною копією закордонних зразків. І унікальні експонати Національного музею історії України, Державного історичного музею ім. Д.І. Яворницького в м. Дніпропетровськ, Львівського історичного музею («Музей Арсенал»), Чигиринського музею Б. Хмельницького, Музейного комплексу «Козацькі могили» в с. Пляшева Рівненської області, Чернігівського обласного історичного та Переяслав-Хмельницького державного історичного музеїв є цьому найвагомішим доказом.

Тепер про основні параметри козацької шаблі. В епоху середньовіччя та Нового часу цей тип холодної зброї за своєю масою поділявся на три види — легкий (шамшир, «шабля турецького типу», польська воєнна шабля татарського типу, мамелюк та ін.) середній (кілідж, шабля угорського типу, кара-бела (корабеля), «ординка» та ін.) і важкий (польська «гусарська шабля», російські шаблі, та ін.) з відповідною масою 500-1300 г. Загальна довжина шабель (клинок разом з ефесом) коливалася від 80 до 120 см. Кривизна клинка (найбільше відхилення леза від умовної лінії, проведеної між кінчиком вістря і початком обуха біля хрестовини (п'ятки) - 4-30 см.

Піхви шабель в цей період виготовлені із дерева і обтягнуті шкірою, сап'яном або ж оксамитом з металевою фурнітурою та інкрустацією.

Для виготовлення шабель в Україні використовували як місцеву крицю, так і високоякісну дорогу імпортну. Займалися виробництвом шабель майстри-цеховики у Львові, Кам'янці-Подільському, Вінниці, Сокалі, Києві, Чернігові, Переяславі, Ніжині, Конотопі, Стародубі, Острі та козацькі майстри-ковалі у Чигирині, Умані, Корсуні, Каневі, Черкасах, Прилуках, Миргороді, Полтаві і тому ж таки Києві.

Беручи до уваги різноманітні історичні джерела, і перш за все музейні експонати робимо висновок, що найбільш поширеним типом шабель в Україні були шамшири, шаблі турецького типу, карабелі, кіліджі та шаблі польсько-угорського зразка. Менш поширеними були ординки, чечуги (смички), «шаблі орла», та шаблі польсько-угорського типу з відкритим та напівзакритим ( у т.зв. гусарських шаблях) ефесом.

Вдамося до більш детального аналізу кожного з цих типів шабель і спробуємо виявити в них своєрідні «українські» особливості виробництва, поширення та застосування.

Перший тип шабель — шамшир. Ціперські (іранські) шаблі на території України були переважно імпортного походження, а якщо і траплялися місцеві зразки, то переважно виготовлені в центрах козацького шабельного виробництва. Якихось своїх національних елементів у виробництво шабель даного типу українські ковалі не вносили. Ці шаблі мали клинок великої кривизни, що сильно звужувався,із плавним вигином без елмані і дол. Такий клинок заточувався лише з однієї - робочої сторони. Руків'я має велику металеву хрестовину ромбовидної форми з приплюснутими або кулькоподібними кінцями, дерев'яні або кістяні щічки і металеве верхів'я, оливкоподібної форми, нахилене майже перпендикулярно до самого руків'я. Довжина шабель — 38-95,5 см; довжина клинка — 74-83 см; ширина клинка — 3-3,3 см; кривизна клинка — 9,5-11 см; довжина руків'я — 8-9 см; товщина обуха біля п'ятки — близько бмм.ЦІ, безперечно, легкі шаблі (вага 500-600 г) були надзвичайно популярні серед українського козацького війська.

Другий тип шабель — турецький кілідж, теж мав велику популярність серед козаків. У зразках, власне, турецького виробництва клинки цих шабель сильно вигнуті; ширші, але коротші ніж шамшири; з яскраво вираженою елманю. У більшості цих шабель відсутні доли. Довжина шабель — 79-85 см; довжина клинка — 65-74 см; ширина клинка — 4-4,7 см; кривизна клинка — 8,5-12,5 см; довжина руків'я — 8,5-9,5 см; ширина елмані — 4-5 см; товщина обуха біля п'ятки — 8-10 мм. Маса такої шаблі — 850-950 г (з піхвами — 1100-1250 г). Хрестовина майже ідентична перській. Руків'я пряме. А от верхів'я кіліджа, на відміну від шамшира, комоподібної форми і утворене продовженням накладних щічок з дерева, кістки чи рогу. У більшості зразків верхів'я мають отвір для темляка.

Сергій ДЗЮБАК
Клинок №29 2/2009

Читати далі ...

Шабля польсько-угорського типу XVII ст
© 2009-2019 Булат.zt.ua: ножи, сабли, шкатулки, ювелирные изделия.
Все права защищены.
Каталог Бизнес Житомира - http://zhytomir.biz Яндекс.Метрика