ГлавнаяКарта сайтаКонтакты
Булатные ножи, сабли, шкатулки, ювелирные изделия на заказ.
Главная :: Новости :: Видео о булате :: Отзывы :: Полезная информация :: Контакты
Категории

Фото
Статьи о булате
Products

Слово про козацьку шаблю (частина 1)

Слово про козацьку шаблю (частина 1)

Серед військових культур різних часів і народів українське козацьке військове мистецтво по праву займає одне із найдостойніших місць. Військовий геній українських гетьманів та козацької старшини разом із величною мужністю та героїзмом простого народу вписали славну сторінку у вітчизняну та світову історію. Питання про козацьку тактику та стратегію і методи ведення війни в цілому є темою окремої розмови. В нашому ж дослідженні ми хочемо доторкнутися теми холодної зброї, а точніше — козацької шаблі, яка була не лише одним із головних елементів озброєння, а й символом свободи і незалежності її господаря.

Здавалося б, ну що тут можна ще сказати? Вже стільки всього написано і переписано, що додати просто нічого. Але це далеко на так. У своїй роботі ми поставили перед собою завдання систематизувати всю інформацію по даній темі і висвітлити нові гіпотези та припущення. Як відомо, основним видом рублячи-колючої холодної зброї у козаків була саме шабля. Хоча зрідка траплялися і західноєвропейські мечі, палаші, шпаги, рапіри і тесаки. Що стосується власне шабель, то за походженням (місцем виробництва) вони були імпортні (трофейні, подарункові) або ж вітчизняні. Причому шаблі українського виробництва (як показали останні дослідження в галузі металургії та дослідних випробувань) за своїми бойовими якостями не поступалися кращим закордонним зразкам, а окремі були на рівні славнозвісних дамаських клинків. І вже в цьому ми вбачаємо їх унікальність.

Тепер, що стосується гнучкості, як однієї з головних властивостей такого типу холодної зброї. В окремих сучасних авторів зустрічається думка, що чим краща гнучкість, тим вищі бойові властивості шаблі. І як доказ наводять приклад знаменитих толедських клинків (Іспанія), які для продажу спеціально доставлялися зігнутим вдвоє, або ж говорять (посилаючись при цьому, нібито на роботи українських істориків), що «справжньою» (тобто якісно виготовленою) козацькою шаблею можна було підперезатися. Далеко не останню роль в містифікації властивостей холодної зброї відіграли і китайські фільми-бойовики, в яких мечі головних героїв так і вигинаються в різні боки, наче від подиху вітру, навіть ще не розпочавши поєдинок. Ця думка є абсолютно неправильною. Можливо для шпаг, рапір чи китайської екзотики така надмірна гнучкість і має якесь значення, та тільки не для шаблі. Якщо шабля надто гнучка, то її проникнення в тіло під час нанесення рублячого удару буде не надто глибоким, а основне зусилля буде потрачене на згинання та амортизацію самого клинка. Виміри показали, що у більшості шабель і шашок XVII - поч. XX ст. максимальний кут вигинання відносно продольної осі дорівнює приблизно 28-35 градусів, і аж ніяк не 360. Інакше і бути не може. Якби ми не дивилися на справжній бойовий клинок (меч, шабля, шашка, палаш, шпага, рапіра, кинджал, штик-ніж та ін.), чи то з боку, чи згори на обух — завжди проглядається його клиноподібна форма, — ширша біля руків'я і все далі вужча до його закінчення (звідси, до речі, і походить термін «клинок»). А така річ вигинатися вдвоє, не втрачаючи при цьому своїх головних властивостей, всупереч законам фізики не може.

Сергій ДЗЮБАК
Клинок №29 2/2009

Читати далі ...


© 2009-2019 Булат.zt.ua: ножи, сабли, шкатулки, ювелирные изделия.
Все права защищены.
Каталог Бизнес Житомира - http://zhytomir.biz Яндекс.Метрика